14 dicembre 2015

Shebenik-Jabllanica, turizëm në katër stinët


liq1TIRANË,11 Dhjetor /ATSH N.Lena/ – Parku kombëtar Shebenik-Jabllanicë, tashmë është kthyer në një atraksion turistik gjithëvjetor.
Natyra e bukur dhe gjelbërimi i harlisur e bëjmë këtë park shumë të vizitueshëm në periudhën e verës, por edhe në vjeshtë kur natyra pikturohet me të verdhën e saj.
Ndërsa në dimër aventurierët e borës dhe të akullit janë të përhershëm në ngjitjet e tyre alpine.
Në këtë zonë dimri vjen shpejt dhe është i ashpër, por vizitorët nuk mungojnë. Veç natyrës së bukur kjo zonë ofron dhe një histori dhe kulturë të veçantë.
Veshjet karakteristike të zonës, mënyra e jetesës, tradita e mikpritjes si dhe kulinaria tradicionale,  sjellin në këtë zonë jo vetëm vizitorin vendas por edhe atë të huaj .Kjo zonë është e pasur dhe me burime ujore, liqene dhe një rrjet hidrografik të shpërndarë pothuajse në të gjithë hapsirën e saj.
Liqene akullnajore glaciale, që shtrihen përmbi dy formacionet shkëmbore gëlqerore dhe ultrabazike,janë një peisazh I rrallë për syrin e vizitorit.liq2
Karakteristikë tjetër është se të gjithë liqenet shtrihen në lartësinë mbi 1800 metra mbi nivelin e detit dhe deri në 2100 metra ku eshte dhe  liqeni i Shebenikut.
Me pas jane liqeni i Epërm i Dragostunjës në lartësinë 2065 metra.Ky është peisazhi që të ofron zona e Shebenik-Jabllanicës.
/f.nhttp://www.ata.gov.al/shebenik-jabllanica-turizem-ne-kater-stinet-351193.html

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate