10 maggio 2018

Paketa ekoturistike nis testimin nga Shkodra 2018

82
TIRANË, 8 maj /ATSH/ – Paketa ekoturistike e nisi testimin nga qyteti i Shkodrës për prezantimin e Zonave të Mbrojtura si objekte turistike.
Ishte një grup prej shtatë personash në rolin e testuesve të kësaj pakete me rëndësi të lartë për biodiversitetin dhe potencialin për zhvillimin e ekoturizmit.
Ekipi e filloi testimin nga Kalaja Rozafa, shëtitje në Lumin Buna, Liqenin e Shkodrës, në familjen e një peshkatari të zonës, ku dhe drekuan dhe më pas, vizitë në Qendrën e Pritjes së Vizitorëve në Velipojë.
Ndërsa Drejtori i AdZM Shkodër Agim Dardha thotë se “ky është projekt i bashkëfinancuar nga Fondi Europian i Zhvillimit Rajonal, i cili ka qëllim prezantimin e ekoturizmit si koncept dhe si mënyrë më e qëndrueshme për shfrytëzimin e burimeve në të mirë të rritjes së të ardhurave ekonomike”.
Shqipëria merr pjesë për herë të parë dhe prezantohet me Zonat e Mbrojtura të Qarqeve Shkodër dhe Vlorë dhe konceptimi i paketave turistike është bërë nga stafet e AdZM-ve në bashkëpunim me Albanian Trip.
Paketat do t’i nënshtrohen analizës së Gjurmës Ekologjike për të certifikuar qëndrueshmërinë e tyre.
“Aktualisht, Shkodra është në fazën e testimit të paketës dhe me një grup prej 7 personash testues të saj, nga Italia, Franca, Gjermania, Kosta-Rika dhe Kroacia do të bëjnë testimin e më pas do të lënë sugjerimet e tyre. Paketa do të ketë edhe një fazë të dytë testimi në Shtator 2018”, – thotë për ATSH-në Agim Dardha.
Grupi i testimit ditën e djeshme u ngjit në lartësitë e Thethit dhe shprehu impresione të veçanta për bukuritë e kësaj zone. /n.lena//a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
 https://ata.gov.al/2018/05/08/foto-paketa-ekoturistike-nis-testimin-nga-shkodra/

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate