22 maggio 2018

5-së gjëra që duhet të bëni në Tiranë gjatë 48 orëve

84
TIRANË, 20 maj / ATSH / – Shqipëria është një nga vendet e Ballkanit ku nuk do të gjeni shumë infrastrukturë turistike, një zonë rurale tërësisht jashtë rrugëve të rrahura. Pikërisht kjo e bën Shqipërinë kaq interesante pasi mund të jeni në gjendje të shijoni një vend pa ju duhet të kuptoni se cilat janë fasada turistike dhe cilat jo. Ndonëse është pak e vështirë për të udhëtuar do të keni një eksperiencë fantastike dhe është shumë miqësore me buxhetin, shkruan Steve Haenisch në blogun e tij “back-packer.org”.
1) Çfarë të bëni në Tiranë
Sheshi Skënderbej
Ky është qendra e qytetit dhe vendit, të gjitha godinat e rëndësishme mund të gjenden këtu afër. Xhamia e Et’hem Beut dhe Kulla e Sahatit, monument i Skënderbeut, Muzeu Kombëtar dhe Pallati i Kulturës (që pret bibliotekë dhe operan).
Dukshëm ky shesh është pikënisja për të zbuluar qytetin megjithatë duhet të gjeni një hotel këtu pranë që çdo gjë të keni arritshëm me këmbë.
Mali i Dajtit
Një nga gjërat më të preferuara për të bërë në Tiranë është një udhëtim në malin aty pranë, një parajsë e vërtetë e gjelbërt! Mali i Dajtit (1 600 m) ndodhet në Parkun Kombëtar të Mali i Dajtit dhe është lehtësisht i arritshëm. Në vitin 2005 u hap më e gjatë në Ballkan për të lidhur qytetin me malin.
Pamja nga sipër është e jashtëzakonshme, madje mund të dalloni detin Mesdhe. Nëse keni më shumë kohë duhet të merrni në konsideratë të bëni ecje pasi çdo gjë aty rreth të nxit të kalosh një kohë të aktivizuar!
Jeta e natës
Nuk e dija por Tirana është një zonë shumë aktive sa i përket jetës së natës. Qyteti është shumë dinamik pasi shumë Shqiptarë të rinj vijnë të studiojnë në Tiranë.
Lagjja e Bllokut është vendi ku duhet të shkoni, atje do të gjeni bare dhe klube moderne. Si çdo pikë tjetër edhe kjo është vetëm 10-15 minuta larg ecje në këmbë nga Sheshi Skënderbej. Në këtë javë kjo zonë është pak më e populluar.
2) Restorantet dhe Baret
Përveç Bllokut ku mund të gjeni restorantet dhe baret më të mirë në Tiranë ju rekomandojmë më poshtë dy vende të tjera.
Oda
Një xhevahir ku mund të shijoni një kuzhinë të vërtetë shqiptare me çmime shumë të mira. Ndodhet pak larg nga rruga, por ia vlen ecja deri atje për të shijuar ushqimin në një atmosferë tradicionale!
Sky Tower Bar
Pamjen më të bukur të qytetit nga qendra e qytetit mund të shijohet vetëm këtu. “Sky Tower Bar” është një bar që rrotullohet në krye të një hoteli në Bllok, ju rekomandoj të kaloni një ose dy perëndime të dielit para se të filloni mbrëmjen!
3) Akomodimi
Ju rekomandoj “Freddys Hotel / B & B” që ndodhet vetëm pesë minuta në këmbë larg nga Sheshi Skënderbej. Mëngjesi është bazik por i mirë, dhomat janë të pastra dhe shumica me banjo në dhomë si dhe keni “WiFi” pa pagesë.
4) Linjat e transportit & Ku të shkoni tjetër
Për në Maqedoni, ekziston një linjë direkte autobusësh nga Tirana për në Ohër dhe Shkup, që zgjat rreth 7-8 orë.
Për në Kosovë, ekziston një tjetër linjë direkte autobusi drejt Prishtinës dhe ky udhëtim zgjat rreth gjashtë orë.
Vetëm linjat e transportit me Malin e Zi janë pak më të vështira, ku mund të merrni një nga shumë autobusat që shkojnë nga Tirana në Shkodër dhe prej aty mund të merrni një autobus të Linjës Ulqin- Mal i Zi.
Një tjetër mundësi është të marrësh një shofer privat në Shkodër, i cili do të të çojë shumë shpejt në destinacione të tilla si, Bar apo Budva. /G.S/ /a.i/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
https://ata.gov.al/2018/05/20/pese-gjera-qe-duhet-te-beni-ne-tirane-gjate-48-oreve/

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate